Preteky v športovom lezení
Slovenský pohár a Majstrovstvá Slovenska v športovom lezení
SHS JAMES organizuje a spolu s jednotlivými stenami usporadúva slovenské pohárové preteky v lezení na umelej stene s názvom Slovenský pohár v lezení detí (SPLD) a Slovenský pohár v lezení dospelých a mládeže (SPLDaM).
Obidva seriály pretekov pozostávajú zo štyroch typov súťaží:
- Preteky kategórie A – určené pre tých najlepších, ročne 5 ‑ 6 pretekov, ktoré sa zväčša usporadúvajú na tých najväčších a najspektakulárnejších stenách na Slovensku
- Preteky kategórie B – určené pre výkonnostných športovcov, ročne 5 ‑ 12 pretekov
- Preteky kategórie C – určené viac-menej pre začínajúcich pretekárov, lokálne, oblastné, mestské preteky
Pre všetky tieto preteky platia pravidlá a vykonávacie predpisy určené na konkrétnu sezónu tak, aby priebeh pretekov bol jednotný, korektný a férový.
- Ďalšie preteky – preteky, ktoré sa trochu vymykajú štandardných pravidlám a majú za účel zatraktívniť, odľahčiť sezónu pre pretekárov, pritiahnuť k pretekaniu tých športovcov, ktorí nemajú radi zväzovanie štandardnými pravidlami či pokynmi
V SPLD súťažia deti v kategóriách
- U10 (do 10 rokov, teda v príslušný rok budú mať nanajvýš 9 rokov)
- U12 (do 12 rokov)
- U14 (do 14 rokov)
V SPDaM súťaží mládež už spoločne s dospelými a sú vypísané kategórie
- Youth B (U16 – do 16 rokov)
- Youth A (U18 – do 18 rokov)
- Junior (U20 – do 20 rokov)
- Dospelí
Začiatky športového lezenia
Od roku 1947 sa v bývalom ZSSR začali organizovať preteky v lezení na rýchlosť výhradne pre sovietskych lezcov. Prvé medzinárodné preteky sa konali až v 80. rokoch.
V roku 1985 sa uskutočnili prvé vážne medzinárodné preteky v lezení na obtiažnosť, keď vtedajší najlepší lezci na skalách boli pozvaní organizátormi v talianskom meste Bardonecchia na preteky s názvom Sport Roccia. Tieto preteky odštartovali novú éru moderného športového lezenia. Víťazom podujatia sa stal legendárny Stefan Glowacz.
O rok neskôr sa stalo hostiteľom druhého ročníka Sport Roccia mesto Arco (pri Lago di Garda). Vyhrali francúzsky lezec Patrick Edlinger a jeho krajanka Catherine Destivelle. Finále sledovalo viac ako 10.000 ľudí, sedem európskych televíznych staníc a zástupcovia ďalších médií.
V tom istom roku francúzska federácia zorganizovala prvé indoorové preteky v meste Vaulx-en-Velin na predmestí Lyonu. Budúcnosť športového lezenia získavala jasnejšie obrysy, pretože lezci na skalách začali prejavovať záujem o túto novú oblasť svojho športu.
Oficiálne uznanie disciplíny
Francúzska federácia a niektorí individuálni zanietenci sa snažili presvedčiť UIAA, aby oficiálne uznala disciplínu športového lezenia, ktorá sa podstatne rozrástla so sériou pretekov v roku 1988 a s prvým svetovým pohárom v rýchlosti a obtiažnosti v roku 1989. V dôsledku toho bola založená nová organizácia v rámci UIAA, ktorá bola zodpovedná za prípravu rozhodcov a predlezcov, a vytvorila pravidlá pre súťažné lezenie.
Na začiatku 90. rokov sa uskutočnilo niekoľko veľkých podujatí v Európe, Japonsku a USA. Počas týchto rokov sa rozhodlo, že medzinárodné podujatia budú prebiehať iba na umelých stenách, a to z rôznych dôvodov (eliminácia vplyvu na životné prostredie, variabilita, možnosť pripraviť cesty na mieru, počasie…).
Od majstrovstiev sveta k olympiáde
V roku 1991 sa uskutočnili prvé seniorské majstrovstvá sveta v nemeckom Frankfurte nad Mohanom a odvtedy sa konajú každé dva roky. O rok neskôr to boli prvé majstrovstvá Európy opäť vo Frankfurte nad Mohanom. V tom roku sa vo švajčiarskom Bazileji uskutočnili aj prvé majstrovstvá sveta mládeže. Veľká účasť na podujatí ukázala, ako populárnym sa stalo športové lezenie u mladej generácie. Dnes sú majstrovstvá sveta mládeže každoročnou udalosťou.
V roku 2007 založilo vo Frankfurte nad Mohanom 57 krajín Medzinárodnú federáciu športového lezenia (IFSC). K dnešnému dňu združuje už 90 členských krajín z piatich kontinentov.
V roku 2010 Medzinárodný olympijský výbor oficiálne prijal IFSC do olympijskej rodiny. Športové lezenie bolo uznané ako nový šport pre Olympijské hry v Tokiu v roku 2021.
Športové lezenie na Slovensku
I na Slovensku sa v 80. rokoch minulého storočia usporadúvali preteky. Medzi tie najznámejšie patrili bouldrové (vtedy často nazývané liepakové) preteky na Kalamárke a preteky na rýchlosť na Beckove. Obidve akcie sa stali relatívne populárnymi, i keď pravidlá sa často tvorili až na mieste.
Preteky v disciplíne obtiažnosť sa na skalách uskutočnili v roku 1988 na Skalke pri Trenčíne. Prvé Majstrovstvá Československa následne prebehli v roku 1989 v Manínskej tiesňave. Od roku 1991 sa u nás z rovnakých dôvodov ako vo svete organizovali preteky v športovom lezení už takmer výlučne len na umelých stenách.
Disciplíny športového lezenia
Športoví lezci súťažia v troch disciplínach a v ich kombinácii. Rozlišujeme lezenie na obtiažnosť, bouldering, lezenie na rýchlosť a kombináciu.
V priebehu všetkých týchto i nasledovných rokov športové lezenie vykryštalizovalo do týchto logických disciplín:
- Lezenie na obtiažnosť
- Bouldering
- Lezenie na rýchlosť
- Kombinácia (vytvorená z predošlých troch)
Lezenie na obtiažnosť
Pretekári súťažia na stenách vysokých 12 metrov a viac, sú istení lanom, o poradí rozhoduje dosiahnutá výška – najvyšší dosiahnutý chyt bez pádu.
Bouldering
Pretekári musia vyriešiť krátke extrémne silové a technické problémy (bouldre). Lezie sa na stenách do 5 metrov, bez lana, športovci dopadajú na mäkké dopadové plochy – dopadiská. Rozhoduje počet vylezených bouldrov a tiež počet pokusov.
Lezenie na rýchlosť
Pretekári súťažia na predpísanej lezeckej ceste. Lezie sa stále tá istá cesta a jej výška je 15 metrov. Istení sú horným lanom. O poradí pretekárov a postupe do finále rozhoduje dosiahnutý čas. Finále sa lezie vyraďovacím spôsobom po dvojiciach.
Kombinácia
Olympijský formát pretekov je kombinácia, kde pretekári súťažia postupne v rýchlosti, boulderingu a obtiažnosti. V každej disciplíne dosiahnu svoje umiestnenie a celkové poradie sa určuje ako súčin poradia v jednotlivých disciplínach.
Majstrovstvá Slovenska v médiách
Reportáže z Majstrovstiev Slovenska v športovom lezení, ktoré sa konali v novembri 2019 v žilinskom lezeckom centre La Skala, odvysielali aj komerčné stanice v televíznom vysielaní.
Reprezentácia
Reprezentačné družstvá sú určené pre našich najúspešnejších pretekárov v jednotlivých kategóriách. Komisia športového lezenia SHS JAMES každoročne schvaľuje zloženie reprezentácie v športovom lezení. Pre reprezentantov spolok organizuje sústredenia a zabezpečuje športovú prípravu na domáce i zahraničné preteky.
Reprezentácia Slovenskej republiky v športovom lezení na rok 2021
- Vanda Michalková (reprezentácia A – dospelí, U20)
- Tomáš Plevko (reprezentácia A – dospelí)
- Peter Kuric (reprezentácia A – dospelí)
- Tristan Sýkora (reprezentácia A – U16)
- Jakub Fábric (reprezentácia B – U20)
- Jessica Fečanin (reprezentácia B – U20)
- Sofia Ďurková (reprezentácia B – U18)
- Filip Hromada (reprezentácia B – U18)
- Lujza Michalková (reprezentácia B – U16)
- Martina Buršíková (reprezentácia B – U16)
- Lea Slobodová (reprezentácia B – U16)
- Filip Matejička (reprezentácia B – U16)
Úroveň pretekov na Slovensku
Slovenský pohár v športovom lezení a Majstrovstvá Slovenska v športovom lezení
Slovenskí pretekári sa zúčastňovali pretekov majstrovstiev sveta a Európy dospelých alebo juniorov, svetových pohárov a európskych pohárov mládeže už od ich založenia. Napriek tomu, že k úzkej svetovej či európskej špičke nikdy nepatrili, už od roku 1990 sa darilo našim najlepším pretekárom pravidelne sa umiestňovať v prvej tridsiatke.
Všetci slovenskí pretekári sa pravidelne zúčastňujú pretekov Slovenského pohára v športovom lezení kategórie A a Majstrovstiev Slovenska v športovom lezení. Často sa ich zvyknú zúčastňovať aj pretekári z okolitých krajín, najmä z Českej republiky a Poľska. Úroveň pretekov je tak na veľmi solídnej európskej hladine.
Kontakty
Marketingový manažér
Katarína Rothová
0907 771 032
Sekretár
Marián Baran
0918 949 377
Predseda
Anton Pacek
0911 597 705